Historia orkiestry
Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Grandioso" to jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Powstała w 1978 roku z inicjatywy panów Euzebiusza Ciążeli oraz Stanisława Dębowskiego, pierwszego kierownika, wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych blaszanych i Józefa Kosowskiego - wieloletniego instruktora gry na instrumentach dętych drewnianych.
Grandioso działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, skupia młodzież w wieku 10-25 lat z Radomia i okolic. O wysokim poziomie nauczania świadczy to, że w gronie jej wychowanków są absolwenci Akademii Muzycznych oraz muzycy orkiestr symfonicznych i wojskowych.
Grandioso bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, wielokrotnie uświetniając wydarzenia kulturalne i sportowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Grandioso od wielu lat zdobywa najwyższe oceny i trofea za wykonanie musztry paradnej, której opracowaniem zajmuje się Sławomir Dobrasiewicz. Występom orkiestry dodaje wdzięku sekcja majoretek, werblistek i tamburmajorek prowadzona przez Renatę Maciejewską oraz Paulinę Tuszyńską.
Od roku 1980 kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry był Zdzisław Włodarski - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.
Do roku 1996 funkcję kierownika organizacyjnego i dyrygenta pełnił Zbigniew Bidziński.
W latach 1996 - 2008 kierownikiem organizacyjnym i II dyrygentem był Marek Zdyb, prowadzący również sekcję fletów. W latach 2008 - 2018 kierownikiem organizacyjnym orkiestry była Renata Maciejewska, która obecnie jest dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.
Od września 2018 roku funkcję kierownika organizacyjnego objęła Agnieszka Szarpak.
Dyrygentem Grandioso od roku 2008 jest Dariusz Krajewski.
Grandioso jest muzyczną wizytówką Radomia. Występowało w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Danii, Holandii, Włoszech, Czechach, Rosji, Łotwie, Białorusi, Hongkongu i w Chinach, gdzie zawsze spotykała się z życzliwym i żywiołowym przyjęciem publiczności, czego dowodem są liczne nagrody przez nią przyznane - najcenniejsze w dorobku orkiestry.
Archiwalne zdjęcia RMOD Grandioso -
Wyjazd na Białoruś - 2004
Rok 1993 Występ plenerowy podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Na fletach grają (od lewej) Asia Strzelczyk (obecnie Różańska), Agnieszka Jaśkiewicz oraz Ewa Matuszczyk. Z tyłu kolejno od lewej trębacze Dariusz Umięcki, Sebastian Piwowar oraz Damian Grabowski. Z tyłu tubista - Ireneusz Kosowski. Obok flecistek grają klarneciści - Piotr Sieczka oraz Ireneusz Skuza.
Rok 1993 Występ plenerowy podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Oprócz osób wymienionych powyżej - widać tu trębaczkę - Gosię Włodarską (obecnie Dzikowską). Na saksofonach grają Artur Kosowski oraz Ewa Stolarek. Niestety drugi tubista schował się za instrumentem, co utrudnia identyfikację.
Lata 90 XX wieku. Powrót do domu naszym ówczesnym stałym wozem - czyli autosanem z MDK, który pomimo niewielkich rozmiarów mógł zabrać praktycznie nieograniczoną liczbę osób i bagażu. Za kierownicą niezawodny, szybki i jak zawsze tryskający humorem pan Jan Grabowski. Czuwają flecistki - Ela Tokarska i Agnieszka Jaśkiewicz. Drzemie klarnecista Remek Witczak oraz w głębi saksofonista Grzesiek . Z tyłu siedzi Sylwek Kowalczyk (Słoneczko)- trębacz oraz najprawdopodobniej Ania Włodarska - Szetela - flecistka.
(Umiejętność ciasnego upakowywania się w małej przestrzeni została po latach wykorzystana w programie telewizyjnym Załóż Się, gdzie do volkswagena busa w ciągu 30 s. wpakowało się 30 osób z instrumentami - łącznie z tubą i perkusją i zagrało marsz Wakacje)
Rok 1995. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Jastrzębiu - Zdroju. Nagrodę dla najlepszej tamburmajorki odbiera Renata Bojanowicz (obecnie Maciejewska).
rok 1993. Właśnie wróciliśmy z festiwalu Saxoniade w Niemczech. Przykucnął Artur Góźdź i Artur Kosowki. Stoją (od lewej) Dariusz Umięcki, Marcin Murawski, Grzegorz Poliszak, Rafał Rus oraz Sławomir Kaleta.
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Próba wszystkich orkiestr przez prezentacjami.
Lata 90 XX w. Ładnie upozowana scenka - gdzieś w Polsce. Czy kąpaliśmy się wtedy na basenie? Może ktoś pamięta lepiej? Zdjęcie to pojawia się w "Internetach" ilustrując szczęśliwą i beztroską młodzież lat dziewięćdziesiątych 😋
OFMOD Inowrocław - niestety nie wiadomo który to rok...
1993 rok. Podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Wyżej siedzi trębaczka Gosia Włodarska (Dzikowska) niżej Asia Makuch - tamburmajorka.
Lata 90 XX w. koncert z okazji otwarcia jakiegoś zakładu przemysłowego lub kopalni. Prawdopodobnie w ówczesnym woj. kieleckim. Do występu przygotowywują sie flecistki - Dorota i Karolina Sobczak.
Rok ? Kto pamięta gdzie wtedy maszerowaliśmy? Możliwe, że w Warszawie. Na pierwszym planie werblistki - Monika Kucharczyk dalej Kasia Iwańska oraz Ania Sąpor. W głębi można rozpoznać m.in. klarnecistę Grzegorza Malmona.
Który to rok? Przed orkiestrą tamburmajorka - Renata Bojanowicz
Rok? Na pierwszym planie Ireneusz Skuza, dalej Karol Chmielewski (trębacz) oraz jeszcze niewysoki Paweł Smorongiewicz (trąbka)
Pod dębem stoi nasz dyrygent Zbigniew Bidziński.
Rok 1993. Festiwal Orchestrades w Brive (Francja) Przy fortepianie - w głębi siedzi Maciej Szmajda.
1993 rok. Festiwal Orchestrades we Francji - próba wielkiego Big-bandu złożonego z członków wszytkich orkiestr. Na basie gra Marcin Murawski (w koszulce w paski)
Rok? Nasza tamburmajorka Dorota Twardzik - następne lata przyniosły jej wielką liczbę nagród na kolejnych festiwalach i konkursach orkiestr dętych.
Pokaz ogni sztucznych po zakończeniu Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie w roku 1995 (?). Od podziwiania sztucznych ogni na chwilę oderwała się flecistka Agnieszka Fajdek (ob. Szarpak) oraz Klementyna Rejzer (saksofon altowy)
Odpoczynek między występami. Zdjęcia zrobiono około roku 1998. Czy ktoś pamięta co to za występ? Obok perkusisty MAriusza Byzdry siedzą klarneciści - Marcin Basiak, Kamil Góźdź, Marcin Rozwadowski. Dźwięk z klarnetu stara się wydobyć saksofonista Tomasz Szymaniak, przygląda się temu Łukasz Wójcicki (saksofon altowy). Na drugim planie flecistka Agnieszka Fajdek, saksofonistka Katarzyna Kaczor oraz Sebastian Dobrasiewcz (trąbka) i Piotr Kaczor (saksofon)
Specjalista od bębna w musztrze artystycznej - Paweł Odzimkowski.
Typowy pokój hotelowy jakim dysponowaliśmy podczas festiwali Saxoniade w Niemczech. Zdjęcie prawdopodobnie z roku 1997.
Występ w deszczowy dzień w Warszawie. Około roku 1999.
Musztra na placu zamkowym w Warszawie, podczas tego samego występu. Musztrę prowadzi Dorota Twardzik.
Festiwal w Inowrocławiu. To boisko znamy bardzo dobrze.
Pluszczemy się w Bałtyku. Okolice Rygi w roku 1998. Występowaliśmy na wielkim fetiwalu na Łotwie. W festiwalu brała udział duża liczba chórów, zespołów tanecznych oraz orkiestr.
Rok 1998 - festiwal na Łotwie. Wypoczynek nad brzegiem rzeczki. Niektórym się zdawało, że w wodzie pływa rzeczny potwór
Próba musztry, niestety brak bliższych danych.
Koncertowanie przy autobusie - znak rozpoznawczy naszej orkiestry.
Prezentacje orkiestr na stadionie w Inowrocławiu - 1998 rok.
Przemarsz ulicami Inowrocławia - rok 1998
XXVI OFMOD Inowrocław'98. Musztra artystyczna
Tak zwana "szkółka", czyli najmłodsi uczestnicy orkiestry. Stare zdjęcie - jesli weźmiemy pod uwagę fakt, że drugi od prawej chłopiec (Łukasz Wójcicki) jest obecnie asystentem w Łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie uczy studentów gry na saksofonie.
Wystę na rynku w Krakowie około roku 1995
Pod znanym nam już dębem, który jest zabytkiem przyrody tym razem stoją: Dariusz Umięcki (z lewej) i Ireneusz Kosowski (z prawej)
Kolejne ujęcie z występu w Krakowie z roku około 1995. A może ktoś zna dokładniejsze datowanie?
Wypoczynek nad jeziorkiem podczas BIM-u, czyli Bydgoskich Impresji Muzycznych. Rok?
Powyższe zdjęcia dokumentują XXVI OFMOD Inowrocław'98. Musztrę prowadziła tamburmajorka Dorota Twardzik
Cwila oddechu podczas morderczej - jak zwykle - próby musztry w Inowrocławiu. Rok?
Solówkę ćwiczy Sebastian Dratwa - rok?
Występ podczas uroczystości nadania imienia w jednej ze szkół podstawowych w Radomiu. na zdjęciu prezentuje się sekcja klarnetów w składzie (od prawej): Jurand Zdyb, Piotr Sieczka, Kamil Góźdź, w głębi Piotr Kaczor. Na flecie gra Agnieszka ? Datowanie - około roku 1997
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Przykucnął Artur Góźdź, pośrodjku stoi Grzegorz Poliszak, obok niego Agnieszka Jaśkiewicz i Sławomir Kaleta
Rok 1993 - Festiwal Orchestrades we Francji. Po finałowym koncercie cieszy się Ania Wlodarska - flet oraz Remigiusz Witczak i Ireneusz Skuza (klarneciści)
Rok 1993 - Festiwal Orchestrades we Francji. Dyskoteka na zakończenie festiwalu. Ze swą małżonka tańczy Zbigniew Bidziński
Występ w Warszawie - po tym występie wyruszyliśmy w dalszą drogę na festiwal w Inowrocławiu. Rok?
Przed inowrocławskim festiwalem - narada dyrygentów - Zdzisława Włodarskiego i Zbigniewa Bidzińskiego. Rok - j.w.
Festiwal Saxoniade'93 w Niemczech. Solo na trąbce gra Małgorzata Włodarska
Dość swobodny przemarsz w bliżej niezidentyfikowanym miejscu i czasie
Rok 1996 Festiwal na Łotwie. Podczas próby do jednego z koncertów
Sekcja trąbek z połowy lat 90. Na przodzie jednak idzie puzonista Dariusz Krajewski i perkusista ? Za nimi od lewej spacerują: Marcin Murawski (obecnie jest znakomitym gitarzystą basowym), Sebastian Piwowar, Dariusz Umięcki, Paweł Smorongiewicz, Karol Chmielewski i wreszcie Damian Czarnecki
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech.
Cisza nocna... Rok?
Upalny dzień. Festiwal w Świeciu w roku 1993 (?)
Popis władania buławą w wykonaniu Asi Makuch. Orkiestra w artystycznym nieładzie wykonuje dixielandowy Tiger Rag. Rok?
Solo na sakshornie ćwiczy Sławomir Kaleta
O okoliczności wykonania tego zdjęcia należy zapytać Sławomira Dobrasiewicza (z lewej), który jest chodzącą kroniką zespołu. Gra w niej od momentu powstania. Obecnie jest specjalistą do tworzenia i przygotowywania układów musztry paradnej. Obok pana Sławka stoją dyrygenci - Marek Zdyb i Zbigniew Bidziński.
Zdzisław Włodarski i Sławomir Dobrasiewicz przed wejściem do kopalni zlota. Zdjęcie wykonano podczas letnich warsztatów muzycznych w Bardzie Śląskim. Rok 199?
1993 rok - znów podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Na ławeczce wypoczywają flecistki - Ewa Matuszczyk i Agnieszka Jaśkiewicz oraz klarneciści Remigiusz Witczak oraz Michał Smorongiewicz. Obaj klarneciści obecnie grają w garnizonowej Orkiestrze Wojsk Lotniczych w Radomiu
1993 rok - pożegnanie z festiwalem Saxoniade. Orkiestra swą grą dziękuje obsłudze hotelu w którym mieszkaliśmy. Podczas kolejnych fetiwali Saxoniade do spania służyły nam już sale gimnastyczne.
Koncert konkursowy podczas XXI OFMOD w Inowrocławiu. Rok 1993
W roku 1987 występowaliśmy na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Cheb (Czechosłowacja) Orkiestrę prowadzi tamburmajorak Marzena Rdzanek.
Rok 1997 Niemcy. Orkiestra uświetniała uroczystości otwarcia hospicjum Komunnio in Christo
Znakiem rozpoznawczym naszej orkiestry na festiwalach krajowych i zagranicznych jest spontaniczne muzykowanie na parkingu po ostatnim koncercie. Rok?
Saxoniade'93. Koncertem plenerowym dyryguje Zbigniew Bidziński.
Saxoniade'93. Próba plenerowa przed naszym hotelem.
Po drodze na Łotwę zatrzymaliśmy się w Wilnie. Zwiedzaliśmy m.in. Katedrę. Wzrostem na zdjęciu zdecydowanie wyróżnia się Sławomir Dobrasiewicz
Do zdjęcia pozują (od lewej) Maciej Szmajda - instrumenty klawiszowe, Karol Chmielewski i marcin Murawski - trąbka, Remek Witczak - klarnet, perkusiści - ???, Piotr Strzelczyk oraz Artur Kosowski - saksofon
Pod okiem swego instruktora Sławomira Dobrasiewicza umiejętność władania buławą trenuje Anna Sąpor i Dorota Twardzik. Letnie warsztaty muzyczne - Rado Śląskie, rok ok 1995
Musztrę podczas festiwaku w Świeciu - w roku 1993 (?) prowadzi Asia Makuch
W doskonale znanym nam parku zdrojowym w Inowrocławiu do zdjęcia pozują: (od lewej) Dariusz Krajewski, Gosia Włodarska, Jurand Zdyb, Grzegorz Olewiński oraz Tomek Leśniewski. Rok (?)
Ceremonia wręczania nagród na jednym z OFMOD Inowrocław. Rok (?)
Koncert laureatów festiwalu w Inowrocławiu. Rok (?)
Z naszą znakomitą tamburmajorką Dorotą Twardzik rozmawia Stanisław Dębowski - współzałożyciel naszej orkiestry. Rozmowie przysłuchuje się Sławomir Dobrasiewicz. Rok (?)
Chila odpoczynku podczas morderczej - jak zwykle próby musztry w Inowrocławiu. Rok (?)
Radosny i średnio skoordynowany przemarsz uliczkami miasteczka. Letnie warsztaty muzyczne w Bardzie Śląskim - rok około 1995.
Niestety brak bliższych danych na temat tego zdjęcja. Musztrę prowadzi Dorota Twardzik
Rok 1998. Festiwal na Łotwie. Tutaj odpoczywamy nad brzegiem uroczej rzeczki, w której niektórzy zauważyli rzecznego potwora. Na pierwszym planie Dariusz Krajewski i Marcin Kaca - tubista
Nasz poprzedni pobyt na Łotwie - tym razem występujemy w Daugavpils. Rok 1996
Rok 1997. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Stroimy się przed koncertem konkursowym. Za pulpitem dyrygenckim Zdzisław Włodarski. Na oboju gra Urszula Gołębiowska. Koncert ten dał nam bezapelacyjne zwycięstwo na tym festiwalu.
Kolędy i pastorałki. Rok (?)
Dyryguje Marek Zdyb. Rok (?)
Mała werblistka i duży Pałac Kultury. Jeden z licznych występów w naszej stolicy - ok roku 1997
Musztra na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Jastrzębiu Zdroju - 1989 rok
Rok 1996 - Powrót po koncercie na festiwalu w Daugavpils (Łotwa)
festiwal na Łotwie ale dwa lata później - Ryga, rok 1998. Mokły flecistki - ??? i Ania Jastrzembska oraz saksofonistka Klementyna Rejzer (wśrodku)
Łotwa, rok 1998. Na korytarzu wieczorem Ania Jastrzembska rozmawiała z Tomkiem Szymaniakiem
Inowrocław w roku ????. Pan Marek Zdyb prezentuje jedną z nagród, jakie zdobyliśmy na festiwalu
Brak bliższych danychj na temat tego zdjęcia. Jednak na zdjęciu można rozpoznać puzonistę Dariusza Krajewskiego, saksofonistę Grzegorza Bernatka, na klarnecie gra Kamil Góźdź
Letnie warsztaty muzyczne w Bardzie Śląskim. Zespół kameralny wykonuje "Ciszę" na butelkach po coca - coli... Rok ok 1997
Letnie warsztaty muzyczne w BArdzie śląskim - rok 1995.Drugi od lewej - Grzegorz Malmon
Musztra na Placu Zamkowym w Warszawie. Rok (?)
1996 rok. Wycieczka podczas festiwalu w Daugavpils (Łotwa)
Agnieszka Fajdek i Kasia Kaczor podczas festiwalu w Inowrocławiu. Rok (?)
Zwyczajowe muzykowanie na parkingu. Prawdopodobnie Inowrocław. Rok (?)
Zwyczajowe muzykowanie na parkingu. Prawdopodobnie Inowrocław. Rok (?)
Letnie warsztaty muzyczne w BArdzie Śląskim. Turniej tenisa stołowego - finał. Grają Dariusz Umięcki (w głębi) oraz Sławomir Dobrasiewicz. Grających dopinguje kadra orkiestry smyczkowej z radomskiej szkoły muzycznej.
Grandioso cooooo??? Łeeeeeoooeee!!!!!!! To zawołanie zdominowało sposób prezentowania naszego zespołu podczas jednego z inowrocławskich fetiwali. Na zdjęciu Marcin Kaca z Gosią Włodarską
Werblistki z Grandioso w Inowrocławiu. (Rok?)
Na boisku w Inowrocławiu odpoczywa Dariusz Umięcki (z lewej) i Grzegorz Murdza. Trzeci orkiestrant jest trudny do zidentyfikowania
3
Narada dyrygenta Marka Zdyba i Sławomira Dobrasiewicza. OFMOD Inowrocław'????
a
Podrzucamy Dorotę Twardzik. Wielokrotną laureatkę nagrody dla najlepszej tamburmajorki w Inowrocławiu. (Rok ?)
1996 rok. Festiwal w Daugavpils (Łotwa). Wycieczka krajoznawcza.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych - Ostrava'2005
Koncert konkursowy - gra Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO, dyryguje Zdzisław Włodarski.
Preludium Festiwalowe - dyryguje Zdzisław Włodarski
Festivo Ben Ritmico - dyryguje Zdzisław Włodarski
Capriccio Saxonia - dyryguje Zdzisław Włodarski
Marsz koncertowy P.O.S. - dyryguje Zdzisław Włopdarski
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Saint Vincent (Włochy)
Koncert konkursowy - gra Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO. Dyryguje Marek Zdyb.
A. Chaczaturian - Walc - dyryguje Marek Zdyb
El Sonido - dyryguje Marek Zdyb
Hej Sokoły - parafraza - dyryguje Marek Zdyb
Polka Koncertowa, wykonana podczas koncertu dnia 30.09.2008 w Radomiu. Solo na puzonie - Dariusz Krajewski
Kilka migawek z pobytu orkiestry we Włoszech i Watykanie we wrześniu 2003 roku. Grandioso wystąpiło wraz z orkiestrami strażackimi z całej Polski. Graliśmy dla papieża Jana Pawła II, na audiencjach w Castel Gandolfi i Watykanie.
Musztra wykonana podczas XXXII OFMOD w Inowrocławiu.
Fragment koncertu "Grandioso in blue" - listopad 2010 r.
Eliminacje do finału w kategorii Show
Fragment koncertu Grandioso in blue z listopada 2010
"Rhapsody In Blue Georga" Gershwina wykonana podczas koncertu "Grandioso in Blue" 14.11.2010 w Sali Koncertowej ROK w Radomiu.
Fortepian - Tomasz Bartoszek.
Klarnet - Ada Krzyczkowska.
Dyryguje Dariusz Krajewski.
Opracowanie utworu - D.Krajewski.
"Bajkę" Moniuszki wykonano podczas koncertu "Grandioso na Łysej Górze" 27.11.2011 w Sali Koncertowej im.K.Pendereckiego w ZSM Radom. Dyryguje Dariusz Krajewski. Aranżacja - A.Sikorski, Opracowanie utworu - D.Krajewski.
"Noc na Łysej Górze" Modesta Musorgskiego. KOncert pt. "Grandioso na Łysej Górze" 27.11.2011 Sala Koncertowa im.K.Pendereckiego w ZSM Radom. Dyryguje Dariusz Krajewski. Aranżacja - William A Schaefer.
Fragment koncertu "Grandioso na Łysej Górze". Listopad 2011 r.
Jeden z wielu filmów z Hongkongu, które można znaleźć na YouTube. Nasz występ - 23 minuta. Nagranie z chińskiej telewizji.
Grandioso działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, skupia młodzież w wieku 10-25 lat z Radomia i okolic. O wysokim poziomie nauczania świadczy to, że w gronie jej wychowanków są absolwenci Akademii Muzycznych oraz muzycy orkiestr symfonicznych i wojskowych.
Grandioso bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, wielokrotnie uświetniając wydarzenia kulturalne i sportowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Grandioso od wielu lat zdobywa najwyższe oceny i trofea za wykonanie musztry paradnej, której opracowaniem zajmuje się Sławomir Dobrasiewicz. Występom orkiestry dodaje wdzięku sekcja majoretek, werblistek i tamburmajorek prowadzona przez Renatę Maciejewską oraz Paulinę Tuszyńską.
Od roku 1980 kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry był Zdzisław Włodarski - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.
Do roku 1996 funkcję kierownika organizacyjnego i dyrygenta pełnił Zbigniew Bidziński.
W latach 1996 - 2008 kierownikiem organizacyjnym i II dyrygentem był Marek Zdyb, prowadzący również sekcję fletów. W latach 2008 - 2018 kierownikiem organizacyjnym orkiestry była Renata Maciejewska, która obecnie jest dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.
Od września 2018 roku funkcję kierownika organizacyjnego objęła Agnieszka Szarpak.
Dyrygentem Grandioso od roku 2008 jest Dariusz Krajewski.
Grandioso jest muzyczną wizytówką Radomia. Występowało w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Danii, Holandii, Włoszech, Czechach, Rosji, Łotwie, Białorusi, Hongkongu i w Chinach, gdzie zawsze spotykała się z życzliwym i żywiołowym przyjęciem publiczności, czego dowodem są liczne nagrody przez nią przyznane - najcenniejsze w dorobku orkiestry.
Archiwalne zdjęcia RMOD Grandioso -
Wyjazd na Białoruś - 2004
Rok 1993 Występ plenerowy podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Na fletach grają (od lewej) Asia Strzelczyk (obecnie Różańska), Agnieszka Jaśkiewicz oraz Ewa Matuszczyk. Z tyłu kolejno od lewej trębacze Dariusz Umięcki, Sebastian Piwowar oraz Damian Grabowski. Z tyłu tubista - Ireneusz Kosowski. Obok flecistek grają klarneciści - Piotr Sieczka oraz Ireneusz Skuza.
Rok 1993 Występ plenerowy podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Oprócz osób wymienionych powyżej - widać tu trębaczkę - Gosię Włodarską (obecnie Dzikowską). Na saksofonach grają Artur Kosowski oraz Ewa Stolarek. Niestety drugi tubista schował się za instrumentem, co utrudnia identyfikację.
Lata 90 XX wieku. Powrót do domu naszym ówczesnym stałym wozem - czyli autosanem z MDK, który pomimo niewielkich rozmiarów mógł zabrać praktycznie nieograniczoną liczbę osób i bagażu. Za kierownicą niezawodny, szybki i jak zawsze tryskający humorem pan Jan Grabowski. Czuwają flecistki - Ela Tokarska i Agnieszka Jaśkiewicz. Drzemie klarnecista Remek Witczak oraz w głębi saksofonista Grzesiek . Z tyłu siedzi Sylwek Kowalczyk (Słoneczko)- trębacz oraz najprawdopodobniej Ania Włodarska - Szetela - flecistka.
(Umiejętność ciasnego upakowywania się w małej przestrzeni została po latach wykorzystana w programie telewizyjnym Załóż Się, gdzie do volkswagena busa w ciągu 30 s. wpakowało się 30 osób z instrumentami - łącznie z tubą i perkusją i zagrało marsz Wakacje)
Rok 1995. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Jastrzębiu - Zdroju. Nagrodę dla najlepszej tamburmajorki odbiera Renata Bojanowicz (obecnie Maciejewska).
rok 1993. Właśnie wróciliśmy z festiwalu Saxoniade w Niemczech. Przykucnął Artur Góźdź i Artur Kosowki. Stoją (od lewej) Dariusz Umięcki, Marcin Murawski, Grzegorz Poliszak, Rafał Rus oraz Sławomir Kaleta.
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Próba wszystkich orkiestr przez prezentacjami.
Lata 90 XX w. Ładnie upozowana scenka - gdzieś w Polsce. Czy kąpaliśmy się wtedy na basenie? Może ktoś pamięta lepiej? Zdjęcie to pojawia się w "Internetach" ilustrując szczęśliwą i beztroską młodzież lat dziewięćdziesiątych 😋
OFMOD Inowrocław - niestety nie wiadomo który to rok...
1993 rok. Podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Wyżej siedzi trębaczka Gosia Włodarska (Dzikowska) niżej Asia Makuch - tamburmajorka.
Lata 90 XX w. koncert z okazji otwarcia jakiegoś zakładu przemysłowego lub kopalni. Prawdopodobnie w ówczesnym woj. kieleckim. Do występu przygotowywują sie flecistki - Dorota i Karolina Sobczak.
Rok ? Kto pamięta gdzie wtedy maszerowaliśmy? Możliwe, że w Warszawie. Na pierwszym planie werblistki - Monika Kucharczyk dalej Kasia Iwańska oraz Ania Sąpor. W głębi można rozpoznać m.in. klarnecistę Grzegorza Malmona.
Który to rok? Przed orkiestrą tamburmajorka - Renata Bojanowicz
Rok? Na pierwszym planie Ireneusz Skuza, dalej Karol Chmielewski (trębacz) oraz jeszcze niewysoki Paweł Smorongiewicz (trąbka)
Pod dębem stoi nasz dyrygent Zbigniew Bidziński.
Rok 1993. Festiwal Orchestrades w Brive (Francja) Przy fortepianie - w głębi siedzi Maciej Szmajda.
1993 rok. Festiwal Orchestrades we Francji - próba wielkiego Big-bandu złożonego z członków wszytkich orkiestr. Na basie gra Marcin Murawski (w koszulce w paski)
Rok? Nasza tamburmajorka Dorota Twardzik - następne lata przyniosły jej wielką liczbę nagród na kolejnych festiwalach i konkursach orkiestr dętych.
Pokaz ogni sztucznych po zakończeniu Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie w roku 1995 (?). Od podziwiania sztucznych ogni na chwilę oderwała się flecistka Agnieszka Fajdek (ob. Szarpak) oraz Klementyna Rejzer (saksofon altowy)
Odpoczynek między występami. Zdjęcia zrobiono około roku 1998. Czy ktoś pamięta co to za występ? Obok perkusisty MAriusza Byzdry siedzą klarneciści - Marcin Basiak, Kamil Góźdź, Marcin Rozwadowski. Dźwięk z klarnetu stara się wydobyć saksofonista Tomasz Szymaniak, przygląda się temu Łukasz Wójcicki (saksofon altowy). Na drugim planie flecistka Agnieszka Fajdek, saksofonistka Katarzyna Kaczor oraz Sebastian Dobrasiewcz (trąbka) i Piotr Kaczor (saksofon)
Specjalista od bębna w musztrze artystycznej - Paweł Odzimkowski.
Typowy pokój hotelowy jakim dysponowaliśmy podczas festiwali Saxoniade w Niemczech. Zdjęcie prawdopodobnie z roku 1997.
Występ w deszczowy dzień w Warszawie. Około roku 1999.
Musztra na placu zamkowym w Warszawie, podczas tego samego występu. Musztrę prowadzi Dorota Twardzik.
Festiwal w Inowrocławiu. To boisko znamy bardzo dobrze.
Pluszczemy się w Bałtyku. Okolice Rygi w roku 1998. Występowaliśmy na wielkim fetiwalu na Łotwie. W festiwalu brała udział duża liczba chórów, zespołów tanecznych oraz orkiestr.
Rok 1998 - festiwal na Łotwie. Wypoczynek nad brzegiem rzeczki. Niektórym się zdawało, że w wodzie pływa rzeczny potwór
Próba musztry, niestety brak bliższych danych.
Koncertowanie przy autobusie - znak rozpoznawczy naszej orkiestry.
Prezentacje orkiestr na stadionie w Inowrocławiu - 1998 rok.
Przemarsz ulicami Inowrocławia - rok 1998
XXVI OFMOD Inowrocław'98. Musztra artystyczna
Tak zwana "szkółka", czyli najmłodsi uczestnicy orkiestry. Stare zdjęcie - jesli weźmiemy pod uwagę fakt, że drugi od prawej chłopiec (Łukasz Wójcicki) jest obecnie asystentem w Łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie uczy studentów gry na saksofonie.
Wystę na rynku w Krakowie około roku 1995
Pod znanym nam już dębem, który jest zabytkiem przyrody tym razem stoją: Dariusz Umięcki (z lewej) i Ireneusz Kosowski (z prawej)
Kolejne ujęcie z występu w Krakowie z roku około 1995. A może ktoś zna dokładniejsze datowanie?
Wypoczynek nad jeziorkiem podczas BIM-u, czyli Bydgoskich Impresji Muzycznych. Rok?
Powyższe zdjęcia dokumentują XXVI OFMOD Inowrocław'98. Musztrę prowadziła tamburmajorka Dorota Twardzik
Cwila oddechu podczas morderczej - jak zwykle - próby musztry w Inowrocławiu. Rok?
Solówkę ćwiczy Sebastian Dratwa - rok?
Występ podczas uroczystości nadania imienia w jednej ze szkół podstawowych w Radomiu. na zdjęciu prezentuje się sekcja klarnetów w składzie (od prawej): Jurand Zdyb, Piotr Sieczka, Kamil Góźdź, w głębi Piotr Kaczor. Na flecie gra Agnieszka ? Datowanie - około roku 1997
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Przykucnął Artur Góźdź, pośrodjku stoi Grzegorz Poliszak, obok niego Agnieszka Jaśkiewicz i Sławomir Kaleta
Rok 1993 - Festiwal Orchestrades we Francji. Po finałowym koncercie cieszy się Ania Wlodarska - flet oraz Remigiusz Witczak i Ireneusz Skuza (klarneciści)
Rok 1993 - Festiwal Orchestrades we Francji. Dyskoteka na zakończenie festiwalu. Ze swą małżonka tańczy Zbigniew Bidziński
Występ w Warszawie - po tym występie wyruszyliśmy w dalszą drogę na festiwal w Inowrocławiu. Rok?
Przed inowrocławskim festiwalem - narada dyrygentów - Zdzisława Włodarskiego i Zbigniewa Bidzińskiego. Rok - j.w.
Festiwal Saxoniade'93 w Niemczech. Solo na trąbce gra Małgorzata Włodarska
Dość swobodny przemarsz w bliżej niezidentyfikowanym miejscu i czasie
Rok 1996 Festiwal na Łotwie. Podczas próby do jednego z koncertów
Sekcja trąbek z połowy lat 90. Na przodzie jednak idzie puzonista Dariusz Krajewski i perkusista ? Za nimi od lewej spacerują: Marcin Murawski (obecnie jest znakomitym gitarzystą basowym), Sebastian Piwowar, Dariusz Umięcki, Paweł Smorongiewicz, Karol Chmielewski i wreszcie Damian Czarnecki
Rok 1993. Festiwal Saxoniade w Niemczech.
Cisza nocna... Rok?
Upalny dzień. Festiwal w Świeciu w roku 1993 (?)
Popis władania buławą w wykonaniu Asi Makuch. Orkiestra w artystycznym nieładzie wykonuje dixielandowy Tiger Rag. Rok?
Solo na sakshornie ćwiczy Sławomir Kaleta
O okoliczności wykonania tego zdjęcia należy zapytać Sławomira Dobrasiewicza (z lewej), który jest chodzącą kroniką zespołu. Gra w niej od momentu powstania. Obecnie jest specjalistą do tworzenia i przygotowywania układów musztry paradnej. Obok pana Sławka stoją dyrygenci - Marek Zdyb i Zbigniew Bidziński.
Zdzisław Włodarski i Sławomir Dobrasiewicz przed wejściem do kopalni zlota. Zdjęcie wykonano podczas letnich warsztatów muzycznych w Bardzie Śląskim. Rok 199?
1993 rok - znów podczas festiwalu Saxoniade w Niemczech. Na ławeczce wypoczywają flecistki - Ewa Matuszczyk i Agnieszka Jaśkiewicz oraz klarneciści Remigiusz Witczak oraz Michał Smorongiewicz. Obaj klarneciści obecnie grają w garnizonowej Orkiestrze Wojsk Lotniczych w Radomiu
1993 rok - pożegnanie z festiwalem Saxoniade. Orkiestra swą grą dziękuje obsłudze hotelu w którym mieszkaliśmy. Podczas kolejnych fetiwali Saxoniade do spania służyły nam już sale gimnastyczne.
Koncert konkursowy podczas XXI OFMOD w Inowrocławiu. Rok 1993
W roku 1987 występowaliśmy na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Cheb (Czechosłowacja) Orkiestrę prowadzi tamburmajorak Marzena Rdzanek.
Rok 1997 Niemcy. Orkiestra uświetniała uroczystości otwarcia hospicjum Komunnio in Christo
Znakiem rozpoznawczym naszej orkiestry na festiwalach krajowych i zagranicznych jest spontaniczne muzykowanie na parkingu po ostatnim koncercie. Rok?
Saxoniade'93. Koncertem plenerowym dyryguje Zbigniew Bidziński.
Saxoniade'93. Próba plenerowa przed naszym hotelem.
Po drodze na Łotwę zatrzymaliśmy się w Wilnie. Zwiedzaliśmy m.in. Katedrę. Wzrostem na zdjęciu zdecydowanie wyróżnia się Sławomir Dobrasiewicz
Do zdjęcia pozują (od lewej) Maciej Szmajda - instrumenty klawiszowe, Karol Chmielewski i marcin Murawski - trąbka, Remek Witczak - klarnet, perkusiści - ???, Piotr Strzelczyk oraz Artur Kosowski - saksofon
Pod okiem swego instruktora Sławomira Dobrasiewicza umiejętność władania buławą trenuje Anna Sąpor i Dorota Twardzik. Letnie warsztaty muzyczne - Rado Śląskie, rok ok 1995
Musztrę podczas festiwaku w Świeciu - w roku 1993 (?) prowadzi Asia Makuch
W doskonale znanym nam parku zdrojowym w Inowrocławiu do zdjęcia pozują: (od lewej) Dariusz Krajewski, Gosia Włodarska, Jurand Zdyb, Grzegorz Olewiński oraz Tomek Leśniewski. Rok (?)
Ceremonia wręczania nagród na jednym z OFMOD Inowrocław. Rok (?)
Koncert laureatów festiwalu w Inowrocławiu. Rok (?)
Z naszą znakomitą tamburmajorką Dorotą Twardzik rozmawia Stanisław Dębowski - współzałożyciel naszej orkiestry. Rozmowie przysłuchuje się Sławomir Dobrasiewicz. Rok (?)
Chila odpoczynku podczas morderczej - jak zwykle próby musztry w Inowrocławiu. Rok (?)
Radosny i średnio skoordynowany przemarsz uliczkami miasteczka. Letnie warsztaty muzyczne w Bardzie Śląskim - rok około 1995.
Niestety brak bliższych danych na temat tego zdjęcja. Musztrę prowadzi Dorota Twardzik
Rok 1998. Festiwal na Łotwie. Tutaj odpoczywamy nad brzegiem uroczej rzeczki, w której niektórzy zauważyli rzecznego potwora. Na pierwszym planie Dariusz Krajewski i Marcin Kaca - tubista
Nasz poprzedni pobyt na Łotwie - tym razem występujemy w Daugavpils. Rok 1996
Rok 1997. Festiwal Saxoniade w Niemczech. Stroimy się przed koncertem konkursowym. Za pulpitem dyrygenckim Zdzisław Włodarski. Na oboju gra Urszula Gołębiowska. Koncert ten dał nam bezapelacyjne zwycięstwo na tym festiwalu.
Kolędy i pastorałki. Rok (?)
Dyryguje Marek Zdyb. Rok (?)
Mała werblistka i duży Pałac Kultury. Jeden z licznych występów w naszej stolicy - ok roku 1997
Musztra na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Jastrzębiu Zdroju - 1989 rok
Rok 1996 - Powrót po koncercie na festiwalu w Daugavpils (Łotwa)
festiwal na Łotwie ale dwa lata później - Ryga, rok 1998. Mokły flecistki - ??? i Ania Jastrzembska oraz saksofonistka Klementyna Rejzer (wśrodku)
Łotwa, rok 1998. Na korytarzu wieczorem Ania Jastrzembska rozmawiała z Tomkiem Szymaniakiem
Inowrocław w roku ????. Pan Marek Zdyb prezentuje jedną z nagród, jakie zdobyliśmy na festiwalu
Brak bliższych danychj na temat tego zdjęcia. Jednak na zdjęciu można rozpoznać puzonistę Dariusza Krajewskiego, saksofonistę Grzegorza Bernatka, na klarnecie gra Kamil Góźdź
Letnie warsztaty muzyczne w Bardzie Śląskim. Zespół kameralny wykonuje "Ciszę" na butelkach po coca - coli... Rok ok 1997
Letnie warsztaty muzyczne w BArdzie śląskim - rok 1995.Drugi od lewej - Grzegorz Malmon
Musztra na Placu Zamkowym w Warszawie. Rok (?)
1996 rok. Wycieczka podczas festiwalu w Daugavpils (Łotwa)
Agnieszka Fajdek i Kasia Kaczor podczas festiwalu w Inowrocławiu. Rok (?)
Zwyczajowe muzykowanie na parkingu. Prawdopodobnie Inowrocław. Rok (?)
Zwyczajowe muzykowanie na parkingu. Prawdopodobnie Inowrocław. Rok (?)
Letnie warsztaty muzyczne w BArdzie Śląskim. Turniej tenisa stołowego - finał. Grają Dariusz Umięcki (w głębi) oraz Sławomir Dobrasiewicz. Grających dopinguje kadra orkiestry smyczkowej z radomskiej szkoły muzycznej.
Grandioso cooooo??? Łeeeeeoooeee!!!!!!! To zawołanie zdominowało sposób prezentowania naszego zespołu podczas jednego z inowrocławskich fetiwali. Na zdjęciu Marcin Kaca z Gosią Włodarską
Werblistki z Grandioso w Inowrocławiu. (Rok?)
Na boisku w Inowrocławiu odpoczywa Dariusz Umięcki (z lewej) i Grzegorz Murdza. Trzeci orkiestrant jest trudny do zidentyfikowania
3
Narada dyrygenta Marka Zdyba i Sławomira Dobrasiewicza. OFMOD Inowrocław'????
a
Podrzucamy Dorotę Twardzik. Wielokrotną laureatkę nagrody dla najlepszej tamburmajorki w Inowrocławiu. (Rok ?)
1996 rok. Festiwal w Daugavpils (Łotwa). Wycieczka krajoznawcza.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych - Ostrava'2005
Koncert konkursowy - gra Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO, dyryguje Zdzisław Włodarski.
Preludium Festiwalowe - dyryguje Zdzisław Włodarski
Festivo Ben Ritmico - dyryguje Zdzisław Włodarski
Capriccio Saxonia - dyryguje Zdzisław Włodarski
Marsz koncertowy P.O.S. - dyryguje Zdzisław Włopdarski
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Saint Vincent (Włochy)
Koncert konkursowy - gra Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO. Dyryguje Marek Zdyb.
A. Chaczaturian - Walc - dyryguje Marek Zdyb
El Sonido - dyryguje Marek Zdyb
Hej Sokoły - parafraza - dyryguje Marek Zdyb
Polka Koncertowa, wykonana podczas koncertu dnia 30.09.2008 w Radomiu. Solo na puzonie - Dariusz Krajewski
Kilka migawek z pobytu orkiestry we Włoszech i Watykanie we wrześniu 2003 roku. Grandioso wystąpiło wraz z orkiestrami strażackimi z całej Polski. Graliśmy dla papieża Jana Pawła II, na audiencjach w Castel Gandolfi i Watykanie.
Musztra wykonana podczas XXXII OFMOD w Inowrocławiu.
Fragment koncertu "Grandioso in blue" - listopad 2010 r.
Eliminacje do finału w kategorii Show
Fragment koncertu Grandioso in blue z listopada 2010
"Rhapsody In Blue Georga" Gershwina wykonana podczas koncertu "Grandioso in Blue" 14.11.2010 w Sali Koncertowej ROK w Radomiu.
Fortepian - Tomasz Bartoszek.
Klarnet - Ada Krzyczkowska.
Dyryguje Dariusz Krajewski.
Opracowanie utworu - D.Krajewski.
"Bajkę" Moniuszki wykonano podczas koncertu "Grandioso na Łysej Górze" 27.11.2011 w Sali Koncertowej im.K.Pendereckiego w ZSM Radom. Dyryguje Dariusz Krajewski. Aranżacja - A.Sikorski, Opracowanie utworu - D.Krajewski.
"Noc na Łysej Górze" Modesta Musorgskiego. KOncert pt. "Grandioso na Łysej Górze" 27.11.2011 Sala Koncertowa im.K.Pendereckiego w ZSM Radom. Dyryguje Dariusz Krajewski. Aranżacja - William A Schaefer.
Fragment koncertu "Grandioso na Łysej Górze". Listopad 2011 r.
Jeden z wielu filmów z Hongkongu, które można znaleźć na YouTube. Nasz występ - 23 minuta. Nagranie z chińskiej telewizji.
Komentarze
Prześlij komentarz